← Literatūra

Patreon icon   Tik Patronams

Mikalojus Husovianas
„Giesmė apie stumbrą“

Lietuvos dainius „iš miško“. Vienas pirmųjų aukšto meninio lygio Renesanso epochos kūrėjų Lietuvoje ir visoje Rytų Europoje, rašęs lotynų kalba.

2 min (338 ž.)

besidomintiems 11kl renesansas neprivalomas

[Nuotrauka] Iliustracija
Aa

Pagrindinė mintis yra tokia: lietuviai yra tokie didngi kaip stumbrai.

Kas buvo Husovianas? Kodėl buvo parašyta poema?

Husovianas buvo LDK ir Lenkijos diplomato, Plocko vyskupo Erazmo Vitelijaus sekretoriumi, su juo lankėsi Romoje, popiežiaus Leono X dvare.

Šis popiežius domėjosi medžioklėmis ir išgirdęs apie stumbrų medžioklę Lietuvoje panoro, kad į Romą būtų atvežta stumbro iškauša, o Husovianas turėjo sukurti poetinį medžioklės aprašymą.

Deja, poema apie stumbrą popiežiaus nepasiekė, nes kilus karui popiežius mirė.

Tada Husovianas šią poemą skyrė karalienei Bonai Sforcai, mokslo ir meno globėjai. Husovianas buvo įsitikinęs, jog išsilavinimas yra svarbesnis už fizinę jėga, o mokslas — dvasinių vertybių puoselėjimas — yra tvirtos valstybės pamatas.

Nors kūrinys rašytas Žygimanto Senojo valdymo laikais, „Giesmėje apie stumbrą“ idealizuojamas kunigaikštis Vytautas, kuris tirtai valdė Lietuvą, kurioje stumbrų medžiojimas buvo karių narsos ugdymo, vyrų grūdinimo priemonė.

Stumbras (angl. …

🤔 ... argi nenori perskaityti viską?

Skirk bent 3 EUR mūsų veiklai ir gauk neribotą prieigą prie konspektų ir kitų išskirtinių patronų privilegijų. Patreonas — plačiai naudojama platforma, kuria milijonai žmonių paremia savo mėgstamiausius kūrėjus bei organizacijas. Tai lengva, paprasta ir truks tik keletą minučių.

Aplankyti Patreoną

💖 Nusiųskite žinias draugams!

Daugiau tokio turinio

Tik Literatūra

Visos pamokos ir konspektai →