<- Tikslieji mokslai

Planeta Žemė

fizika 10kl b lygis

Aa

Kai darau skaidres, dažniausiai pasidarau ir užrašus, kurie padėtų pristatyti informaciją.

Čia tie užrašai, plius skaidrės.

PRISTATYMAS


A - 1. Žemė yra mūsų gimtoji planeta ir oazė kosmoso platybėse. Mokslininkai, pasitelkdami įvairius palydovinių tyrimų centrus gali matyti labiausiai nutolusius Žemės kampelius. Ką tai reiškia? Atsakysime į 3 esminius punktus!

B - 2. Pirmiausia, kur randasi Žemė? Žinoma, Saules sistemoje!

A - 3. Saulės sistemą jau žinote - joje 8 planetos: nuo Merkurijaus iki Neptūno. Žemė yra trečia Saulės sistemos planeta (tarp Veneros ir Marso), nuo žvaigždės nutolusi per 150 000 000 kilometrų.

B - 4. Aplink Saulę Žemė skrieja 106 000 kilometrų per valandą greičiu ir visą savo orbitą nukeliauja per beveik 365 dienas. Planeta penkta pagal masę.

A - 5. Aplink Žemę skrieja Mėnulis – vienintelis gamtinis palydovas, vienintelis tokio sąlyginio dydžio palydovas. Jis susidarė, kai Žemę atakavo asteroidas.

B - 6. Toliau, reikia susipažinti su mūsų planetos savybėmis. Kuo ji skiriasi nuo kitų.

A - 7. Kietas išorinis Žemės sluoksnis vadinamas pluta. Po plutos yra Žemės mantija. Po žemynais mantija prasideda 35−70 km gylyje. Paskutiniai sluoksniai vadinami išoriniu branduoliu, kurio viduje glūdi 1270 km spindulio kietas vidinis branduolys. Jis ypač karštas — apie 6000° C.

A - 8. Žemė turi gana stiprų magnetinį lauką, kurio ašis pakrypusi į Žemės sukimosi ašį 11,5° kampu, bet ji pamažu keičiasi. Be to, magnetiniai šiaurės ir pietų poliai per paskutinį milijoną metų kelis kartus susikeitė vietomis.

B - 9. Žemė turi 7 žemynus, 4 vandenynus ir 4 metų laikus, kurie priklauso nuo saules padėties. Žemės slėgis, MPa: 0,14

A - 10. Jūros ir vandenynai sudaro 71% viso Žemės paviršiaus, o sausumą – 29%. Tai reiškia, kad didžioji dalis mūsų planetos negyvenama. O pasaulis po vandeniu — vis tiek paslaptis.

B - 11. Kalbant apie atmosferą: didžiausia sudaramoji dalis — azotas: 78%. Po to deguonis: 20%. Vandens garai ir kitos medžiagos sudaro 2%.

A - 12. Žemės sudėtis pagal elementų masę: geležis (35 %), deguonis (30 %), silicis (15 %),

B - 13. Galiausiai, mūsų namai, mūsų gimtoji žemė — tikrai yra išskirtinė. Todėl norėjome sužinoti įdomių faktų apie ją.

A - 14. Galėtumėte visas kitas planetas Saulės sistemoje įtalpinti tarp Žemės ir Mėnulio. Tokio dydžio atstumas! Taip pat įdomų palyginti mūsų planetos dydį. Ji tokia maža, palyginus su Saturnu.

B - 15. Čia yra pirmoji Žemės nuotrauka padaryta V-2 testinės raketos, kuri buvo paleista į kosmosą iš Naujosios Meksikos 1946 metų spalio 24 dieną. Pirmąją nuotrauką padarė ne amerikiečių NASA, o 1944 metų vokiečių balistinė raketa.

A - 16. Ar galvojate, kad kalendorinius metus sudaro 365 dienos? Iš tikrųjų, tai 365 dienos, 5 valandos, 48 minutės ir 56 sekundės. Kitaip tariant, tai būtų 365,256 dienos per metus. Būtent todėl, kas keturis metus, vasario mėnuo turi viena diena daugiau, kad būtų galima išlyginti sukauptą laiko perteklių. Nes Žemė aplink Saulę apsisuka per apie 365,25 dienas (metai).

B - 17. Taigi, svarbiausias faktas. Žemė yra vienintelė planeta, kurioje yra gyvybė: planeta turi pakankamą atmosferos sluoksnį, kuris apsaugo gyvybines formas nuo kosmose tvyrančio šalčio (apie −270 °C). Gyvybė yra stebuklas.

A - 18. Taigi apibendrindami galime teigti, kad Žemė yra ypatinga planeta, su išskirtinėmis savybėmis, kurios puikios gyvenimui vystytis. Tikimės, kad pristatymas buvo įdomus. Dėkojame už jūsų dėmesį.

Panašūs šaltiniai

Tikslieji mokslai

Visos pamokos ir konspektai →